Turkish

Güvenli Bir Dünya İçin Bir Milyon İmza Kampanyası

Neena Bhandari

IDN-InDepth NewsAnalysis

 

SİDNEY (IDN) – Nükleer yokoluş tehlikesi her zaman olduğundan daha gerçek hale gelirken, Uluslar arası Nükleer Silahların Ortadan Kaldırılması Kampanyası'nın (ICAN) Avustralya ayağı dünyayı bu silahlardan kurtarmanın aciliyetine vurgu yaparak  “Bir Milyon İmza” kampanyasını başlattı.

 

ICAN Avustralya'nın kampanya yöneticisi Dimity Hawkins “Bir Milyon İmza kampanyası nükleer silahlanma meselesine ve tam bir silahsızlanmanın aciliyetine somut bir yüz kazandırıyor. İnsanlar nükleer silahlardan kurutulmak istiyor ama mesajlarını dünya liderlerine ulaştıracak bir yol bulamıyorlar. Bu girişim sayesinde bunu gerçekleştirebilirler” dedi.

 

Read more...
 

BM Nükleerin Kaldırılması İçin Sergiye Viyana'da Evsahipliği Yaptı

Ramesh Jaura

IDN-InDepth NewsReport

 

VİYANA (IDN) - “Savaşlar insanların kafasında başladığına göre, barış savunusu da insanların kafasında oluşturulmak zorunda.” UNESCO'nun Anayasası'nın açılış bölümünde yazan ve bir sergi panosuna işlenmiş bu cümle, sergi alanında gezerken Ana Maria Cetto'nun ilgisini çekti.

 

Viyana'daki BM Genel Merkezi'nde yer alan sergiyi açarken konuşan Cetto, bunun “tüm BM anayasaları içinde yer alan ... en provokatif cümlelerden bir olduğunu” söyledi. Cetto, 1957'de “Barış İçin Atom” örgütü olarak kurulan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) genel sekreter yardımcısı.

 

Read more...
 

Nükleer Silahları Yasaklayacak Anlaşma Önemini Koruyor

Nuclear Abolition News | IPS
Thalif Deen


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (IPS) - Aralarında siyasetçiler, sivil toplum örgütleri ve diplomatlar da bulunan savaş karşıtları kara mayınları, körleştiren lazer silahları, misket bombaları, parçalanan mermiler, kimyasal ve biyolojik silahların da aralarında olduğu öldürücü silahların yasaklanması için Uluslar arası anlaşmalar yaratmayı başardı.

Read more...
 

Budist Lider Nükleer Silahsızlanma Anlaşması İçin Bastırıyor

Nuclear Abolition News | IDN
IDN-InDepth News Daisaku Ikeda'yla röportaj
 

BERLİN/TOKYO (IDN) – Önde gelen Budist düşünürlerden Daisaku Ikeda, Hiroşima ve Nagazaki'nin bombalanmasının 70. yıl dönümü yaklaşırken, bu tarihle çakışacak biçimde nükleer silahları ve diğer kitle imha silahlarını yasaklayacak küresel bir anlaşma için müzakerelerin erkenden başlaması için çağrıda bulundu.

Read more...
 

Nükleere Karşı Gençler Yeni Bir Anlaşma İçin Bastırıyor

Nuclear Abolition News | IDN
Jamshed Baruah

IDN-InDepth NewsInterview 

BERLİN/TOKYO (IDN) – Dünyanın dört bir yanından üst düzey yetkililer nükleer silahların yayılmasını önlemek üzere tartışmak için New York'ta toplanırken, altı ülkede gençlerin yaklaşımlarına göz atmak barış kültürünün yaygınlaşmasına yönelik ihtiyaca eleştirel bir bakış sunuyor.

Read more...
 

Mısır “Nükleere Karşı Savaş”ı Yükseltiyor

Nuclear Abolition News | IDN
Fareed Mahdy
 

IDN-InDepth NewsAnalysis 

İSTANBUL (IDN) – Arap ülkeleri ve Türkiye'nin güçlü desteğini arkasına alan Mısır, Ortadoğu'yu nükleer silahlar başta olmak üzere her türlü kitle imha silahından temizlemek için yürüttüğü diplomatik girişimlerini yükseltiyor.

Read more...
 

SİLAHSIZLANMA: Ortadoğu'daki Kavga Anti-Nükleer Buluşmayı Çökertecek mi?

Nuclear Abolition News | IPS
Thalif Deen


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (IPS) - Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'nın (NPT) son değerlendirme toplantısı dört hafta süren sürüncemeli görüşmelerin ardından bir karara varamadan sonlandığında toplantı somut bir anlaşma olmaksızın "çok az şey başardı" şeklinde nitelenmişti.

Read more...
   

SİLAHSIZLANMA: Japonya, ABD Nükleer Değerlendirmesinde İlerleme İçin Bastırıyor

Nuclear Abolition News | IPS
Jamshed Baruah


BERLİN (IPS) - Japon parlamenterler ve aktivistler umutlarını hararetle tartışılan, heyecanla beklenen ve Obama yönetiminin son halini vermeye hazırlandığı ABD Nükleer Durum Değerlendirmesi’ne (NPR) bağlamış durumda.

Read more...
 

Nükleer Silahsızlanma İçin İşbirliği Gerekli

Nuclear Abolition News | IPS
Jayantha Dhanapala


KANDY, SRI LANKA, Ocak (IPS) - Nükleer silahların tüm dünyada ve kanıtlanabilir şekilde tamamen ortadan kaldırılması elimizde bulunan tek anlamlı seçenek. Bu sonuca ulaşmak için aşamalı şekilde ilerlemek yerine BM Genel Sekreteri’nin önerdiği gibi Nükleer Silah Anlaşması çerçevesinde yapılacak müzakereler yürütülmeli.

Read more...
 

"Nükleer Enerji İklim Değişikliğine Çözüm Değil"

Nuclear Abolition News | IPS
Neena Bhandari nükleersiz bir dünya için mücadeleden Dr. Sue Wareham’la konuştu


MELBOURNE (IPS) - Nükleer silahlar gezegen üzerindeki yaşamı tehdit ederken Uluslararası Nükleer Silahları Ortadan Kaldırma Kampanyası’ndan (ICAN) Dr. Sur Wareham silahların terk edilmesi sürecinin hızlanması gerektiğini ve nükleer enerjinin iklim değişikliğiyle mücadelede çözüm olamayacağını söylüyor.

Read more...
 


Page 2 of 3

Search